ODAGIS+  esas itibari ile açık kaynak kodlu bir veritabanı etrafında farklı açık kaynaklı/ticari Masaüstü CAD/CBS, Web/Mobil yazılımlarını bir arada kullanmaya imkan sağlayan kent, altyapı ve çevre yönetiminde uzman bir coğrafi bilgi sistemi yazılım paketi ve çözümüdür

Yazılımın aktif hale getirilebilmesi için öncelikle sunucu tarafında  PostgreSQL veritabanı yazılımıODAKEYS ilişkisel veritabanı yönetim sistemi şema, tabloları ile Postgis ve oda_extension uzantılarının (extension) kurulumu, web/mobil sunucu yazılımlarının kurulumları da yapılmaktadır. 

ODAGIS+ yazılımının Microsoft Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemleri üzerinde 32 bit ve 64 bit desteği mevcuttur. 

 Lütfen uygulayın

ODAGIS+ masaüstü yazılımı kurulumu:

1- Öncelikle QGIS 3.x açık kaynak kodlu CBS Masaüstü yazılımı kurulumunu yapın.

2- Merkezi sunucuda bulunan "ODAGIS+ Setup.exe" dosyası üzerinde sağ klik yaparak "Yönetici olarak çalıştır"ın.
3- Açılan kurulum formunda ODAGIS+ butonu seçilip, alttaki "KUR" düğmesine basın. Kurulum işlemini bu şekilde başlatıp tamamlanmasını bekleyin.


4- İlgili kısayolların Başlat > Programlar menüsüne ve masaüstüne otomatik olarak atıldığını gözlemleyin.


Kurulum yapıldıktan sonra ODAGISLDAP entegrasyonu varsa kendi kurumsal kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapabilir. LDAP entegrasyonu yoksa CBS Yöneticisinden kullanıcı adı ve şifre alınmalıdır. 

Kullanıcılar talep ettikleri coğrafi katman ve harita görüntüleme, düzenleme yetkileri için kurumun CBS yöneticisine başvurmalıdır.

Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünde "ODAGIS+" kısayolu görüntülenecektir. 

Sisteme ilk girişte kullanıcı adı ve şifre girmek gerekmektedir. "Şifreyi Kaydet" onay kutusu işaretlendikten sonra bir daha bu ekranla karşılaşılmayacaktır:


Giriş yapıldıktan sonra ODAGIS+ programının aşağıda görülen arayüzü açılacaktır: