ODAGISKullanıcı Paneli arayüzünde temel fonksiyonların bir araya toplandığı menüdür. Her bir butonun aktif hale getirdiği komutlar aşağıda toplu halde gösterilmektedir.


 CBS HARİTALARI YÖNETİCİSİ:

 

CBS Haritaları Yönetimi butonuna basıldığında ekranın sağ tarafına dayalı "CBS Haritaları" paneli açılmaktadır. Bu panel üzerinde sağ klik işlemleri ile

- Yeni CBS haritaları ekleme (oluşturma),

- Mevcut CBS Haritalarını açma, açılış haritası yapma, güncelleme, adını değiştirme ve silme işlemleri yapılabilmektedir.

Aynı zamanda ODAGIS+ masaüstü yazılımında hazırlanan CBS Haritaları Web Harita arayüzüne(GeoServer) aktarılıp web de yayınlanabilmektedir.

Yönetici yetkisi olan kullanıcılar "CBS Haritaları" bölümünde, standart kullanıcılar ise "CBS Haritalarım" bölümünde işlem yapabilmektedir. Standart kullanıcıların yaptığı CBS Harita oluşturma ve düzenleme işlemlerini sadece kendisi görebilirken, Yönetici yetkisine sahip kullanıcıların yaptığı işlemler yetki verilen tüm kullanıcılara açılabilmektedir.

      

CBS Haritaları formu üzerinde ayrıca "Seçilmiş Yerler" bölümünde favori mekanlara ait sınırlar kaydedilebilmektedir. 


 COĞRAFİ MESAJLAŞMA:

Coğrafi mesajlaşma aracı Odakent patentli bir teknoloji olup, coğrafi veritabanı üzerinden geometrik objeleri de kullanarak mesajlaşma uygulamasıdır. Sistemin çalışma prensibi oldukça basittir. Ekrandaki çizim elementleri veya CBS objeleri seçilerek(obje seçim araçları ile) "Yeni Mesaj" sekmesine gönderilmek istenen mesaj yazılır. Sol kısımda listelenen kullanıcı listesinden mesajın gönderilmek istendiği kullanıcılar seçilerek mesaj gönderilir.


Gönderilen mesaj ekinde, seçimi yapılan objeler coğrafi(spatial) obje haline getirilerek gönderilir.


Mesajın gönderildiği kullanıcılar, ODAGIS+ yazılımını açtıklarında ekranın sağ alt köşesinde okunmamış mesajları olduğuna dair bir uyarı alırlar. Uyarı mesajına tıklandığında Coğrafi Mesajlaşma formu açılır. Bu formda sol kısımda kırmızı renkli okunmamış mesaj seçilip, sağ kısımda mesaj içeriği, sağ alt köşedeki "Göster" butonuna basıldığında ise mesajla gönderilen geometrik çizimler ekranda gri renkli olarak görüntülenecektir.

Coğrafi mesajlaşma aracı sayesinde belirli bir bölge üzerine ortak çalışan ekiplerin koordinasyonu kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca yöneticilerin her türlü iş takibi harita üzerinden yapılabilmektedir.


 KURUMSAL UYGULAMALAR:
Kurumların kendi ihtiyaçlarına göre oluşturacağı modüllere erişim arayüzüdür. ODAGIS+ arayüzüne özelleştirilmiş yeni modüller eklenebilmekte ve kullanıma sunulabilmektedir.Kurumsal uygulama eklentisi(plugini) geliştirmek için gerekli uç  aşağıdaki klasörde verilmiştir. 

C:\Odakent\plugins\packages\oda\KurumsalBu klasör altında bulunan Python Plugin klasörü geliştirilerek istenilen uygulama(lar) ODAGIS+ arayüzüne kolaylıkla eklenebilmektedir. Bir şerit menüde tablar halinde istenilen sayıda uygulamaya, komuta yer verilebilmektedir.

 ÇİZİM OBJELERİ EKLEME/DÜZENLEME ARAÇLARI[ODACAD]:

Çizim objeleri ekleme komutları vasıtasıyla ekrana serbest nokta, çizgi ve poligon objeleri eklenebilmektedir. Çizim yapılırken Yakalama ve Gelişmiş sayısallaştırma araçları kullanılarak daha hassas çizimler de yapılabilmektedir.