ODAGIS+QGIS

Welcome!

This community is for professionals and enthusiasts of our products and services.
Share and discuss the best content and new marketing ideas, build your professional profile and become a better marketer together.

0

Geodatabase dosyaları(.mdb) QGIS'te nasıl açılabilir?

Avatar
Oda Admin

ArcGIS te hazırlanan .mdb uzantılı geodatabase dosyaları QGIS programında nasıl açılıp, görüntülenebilir?

Avatar
Vazgeç
1 Cevap
0
Avatar
Oda Admin
En İyi Cevap
ODBC BAĞLANTISI KURMA:

1- Başlat > Ara > ODBC yazılıp x64 ODBC ayar formu açılır.2- DataSourceName oluşturulur: Sistem DSN > Ekle > Microsoft Acces Driver(.mdb, .accdb) > Son3- Geodatabase dosyası için DSN ismi verilir ve ilgili dosya(.mdb) seçilir :QGIS' TE DOSYAYI AÇMA :

4- QGIS : Katman > Data Source Manager  formu açlılır.

5- Sırasıyla aşağıdaki gibi Vektör > Database > ESRI Personel Database seçilir.6- mdb dosyası için daha önce hazırladığınız "ESRI Personel Geodatabase" veya "ODBC" bağlantısı üzerinden yeni bir vektör dosya bağlantısı oluşturun.7- Bağlantılı mdb dosyasının içerisindeki katmanları harita kanvasına eklemek için "Ekle" butonuna basın. (ODBC bağlantısı için varsa şifre girin yoksa boş bırakın)

 8- Açılan Katman seçme formunda eklemek istediğiniz katmanları seçip "OK" butonuna basın ve katmanları harita kanvasında görüntüleyin.
9- Tüm Katmanları QGIS’te paketleyip bir geopackage(.gpkg) dosyası yapmak için Processing > İşlem Araç Kutusu > Package layers  formu açılıp istenilen katmanlar seçilip kaydedilecek .gpkg dosyası adresi ve adı girilerek işlem tamamlanır. Yorum PaylaşDaha Cevap

Avatar
Vazgeç