MASKİCBS Projesine 1.lik ödülü

2011 yılından beri her yıl farklı ülkelerde düzenlenen Geospatial World Forum, bu yıl, 70 ülkeden bin civarı kurum ve kuruluşun katılımıyla 15-19 Ocak 2018 tarihlerinde Hindistan'ın Haydarabad kentinde yapıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Geospatial World Forum tarafından düzenlenen programda MASKİ CBS Projesi, 'Su Yönetiminde Coğrafi Bilgi Sistemi' alanında mükemmellik ödülü aldı.


Geospatial World Awards (Geospatial Dünya Ödülleri), Coğrafi Bilgi Sistemleri (Geospatial) sektöründeki örnek uygulamaları ve yenilikleri tanıtmayı amaçlayan, uluslararası çapta kabul görmüş, sektörel olarak en fazla katılımcıyı toplayan özel ödüllere dünya çapındaki farklı ve özgün coğrafi bilgi sistemleri projeleri aday olarak başvuru yapabiliyor.

'Su Yönetiminde Coğrafi Bilgi Sistemi' alanında Geospatial Dünya Ödüllerine aday olan MASKİ Genel Müdürlüğü, Hindistan'da düzenlenen programda MASKİ CBS Projesi ile mükemmellik ödülü almaya hak kazandı.

Proje ile kurumun sahip olduğu altyapıların ve üstyapıların konumları, durumları, kapasiteleri, verimlilikleri gibi birçok öznitelik bilgisi tutulurken ve kullanıcılara birçok analiz imkanı da sunuluyor. Açık kaynak kodlu yazılım alt yapısı ile geliştirilen uygulama, web, masaüstü ve mobil platformlarda kullanıcılara hizmet veriyor.

Geospatial Dünya Mükemmellik Ödülleri [Geospatial World Excellence Awards]:
Geospatial World Forum (GWF), küresel ekonomik ve sosyo-ekonomik konularda bir etkinleştirici olarak coğrafi(geospatial) bilgi teknolojisinin değerini ve gücünü vurgulayan uluslararası çapta bir coğrafi bilgi sistemleri etkinliğidir. Büyük ölçekli konferans ve sergiler, birinci sınıf konuşmacılar, büyük sanayi kuruluşları, üst düzey tartışma programları ve çeşitli sosyal ağ etkinlikleri içeren, coğrafi bilgi sistemi profesyonelleri için 'katılımı gerekli' etkinliklerden biridir.
Geospatial World Awards, 2007'de başlayan Coğrafi Bilgi Sistemleri (Geospatial) sektöründeki örnek uygulamaları ve yenilikleri tanıtmayı amaçlayan, uluslararası çapta kabul görmüş, sektörel olarak en fazla katılımcıyı toplayan özel bir ödüldür.

Geospatial World Forum'da her yıl düzenlenen törenle verilen Geospatial World Ödüllerine, bugüne kadar 150'den fazla seçkin kişi ve kuruluş layık görülmüştür.

Bu prestijli ödüllere, dünya çapındaki farklı ve özgün coğrafi bilgi sistemleri projeleri aday olarak başvuru yapmaktadır.
Geospatial World Awards için üç farklı ödül kategorisi mevcut olup, bunlar :
1. Geospatial Uygulama Mükemmellik Ödülleri:
[Su Kaynakları Yönetimi, Ziraat, Akıllı Şehirler, Taşımacılık Altyapısı, Konum İstihbaratı, Kara İdaresi, Savunma ve Ulusal Güvenlik, Sağlık, Enerji Kaynakları Yönetimi]
2. Geospatial Teknoloji Yenilik Ödülleri:
[Uzaktan Algılama, Fotogrametri, LiDAR, 3D Modelleme, Web GIS, Mobil haritalama, Kurumsal CBS, Topografik ölçme araçları, GIS hazır görüntüleri, Yapay Zeka, Nesnelerin Interneti, Özerk Araçlar, Dijital Kartografi, e-Ticaret, Bulut, Büyük Veri Analizi, Kapalı Harita Oluşturma vb.]
3. Geospatial Politika Uygulama Ödülleri:
[Çalışmaları doğrudan coğrafi alan biliminin, teknolojinin ve yeniliklerin geliştirilmesini etkileyen politika yapıcı ve uygulayıcılar]

“Azərsu” ASC-dən dünya səviyyədə bir ilk…
“AzərsuCİS” Layihəsi Beynəlxalq layihə müsabiqəsində qalib gəldi. [13-14.11.2012]